
CHABER BŁAWATEK
Cyanus segetum
Nastały takie czasy, że widok chabra bławatka wśród zbóż na polskich polach jest bardzo rzadki. Wszystko to za sprawą stosowania herbicydów, które skutecznie zabijają te polne kwiaty.
CHABER NA NERKI

CHABER NA OCZY
Chaber bławatek sprawdza się gdy mamy problem z opuchlizną czy cieniami od oczami. W stanach zapalnych oczu, podrażnieniu oraz zaczerwienieniu powiek. Okłady z naparu z płatków chabra poprawiają mikrokrążenie w obrębie naczyniówki i tęczówki oka, co może wpłynąć na poprawę wzroku. Okłady w wyżej wymienionych dolegliwościach należy stosować 2 razy dziennie po 40 minut.
NAPAR Z PŁATKÓW CHABRA
Do naparu używany jedynie płatki chabra. Można je wysuszyć w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze do 35 stopni. Po wysuszeniu należy je przechowywać w ciemnym pojemniku, ponieważ szybko się odbarwiają itracą właściwości.
1 łyżkę płatków zalać szklanką wrzątku. Zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Pić po 50 ml co 4 godziny.
WODA BŁAWATKOWA
Schłodzony napar z kwiatów bławatka doskonale pielęgnuje skórę twarzy, wzmacnia i odżywia

LEMONIADA CHABROWA
1 szklanka płatków chabru
1 litr wody niskomineralizowanej
4 łyżki cukru
kilka rodzynek, najlepiej samodzielnie ususzonych na słońcu
Suche składniki wrzuć do wyparzonego słoja i zalej letnią wodą. Słoik przykryj gazą i odstaw na około 4 dni w ciepłe miejsce. Codziennie wstrząsaj. Gdy pojawią się bąbelki powietrza oraz cudowny delikatnie różowy kolor to znak, że lemoniada jest gotowa do picia. Świetnie smakuje schłodzona kostkami lodu.
Cudowny kolor! Uwielbiam te kwiaty i naprawdę przepięknie wyglądają na żywo. Często nie mogę wyjść z podziwu. Myślę też na tym, aby posadzić katalpę. Właśnie czytam o tym na stronie https://studiodomu.pl/katalpa-kiedy-i-jak-sadzic/ kiedy najlepiej ją sadzić, bo myślę, że to kluczowe, aby pięknie mogła rosnąć w ogrodzie.
OdpowiedzUsuń